Akp Gerçeği

Vatana İhanetin Belgeleri

Yüzde 47’yi kaybetti

Son altı yıldır yapılan araştırmalarda halk tarafından en güvenilir lider olarak görülen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Deniz Feneri ve Aydın Doğan kavgası nedeniyle güven kaybına uğradı. Erdoğan-Doğan kavgasında Başbakan Erdoğan’a inananların oranı yüzde 23.9’da kalırken, Erdoğan’ın Deniz Feneri yolsuzluğu içinde olduğuna inananların oranı ise yüzde 47.8 oldu.

Political Researcher Strateji Geliştirme Merkezi’nin Eylül ayı içinde yaptığı “Toplumun Medya-Siyaset İlişkilerine Bakışı ve Yerel Yönetimler Araştırması” AKP hükümetinin ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a olan güvenin önemli ölçüde azaldığını gösterdi. 16 Büyükşehir Belediyesi ve 23 metropol ilçede yapılan araştırmaya 2 bin 420’si kadın, 2 bin 448’i erkek toplam 4 bin 868 kişi katıldı.

TÜRK HALKI DENİZ FENERİ DERNEĞİNİN YOLSUZLUK YAPTIĞINA İNANIYOR

Ankete göre, Türk halkının yüzde 78.3 gibi büyük bir oranı Deniz Feneri e.V’de yolsuzluk yapıldığı iddialarının doğru olduğuna inanıyor. Yolsuzluk yapıldığına inanmayanların oranı yüzde 10.1 olurken, konu ile ilgili fikri olmayanların oranı yüzde 11.6’yı buldu.

Ankette, Almanya’daki Deniz Feneri e.V için öne sürülen yolsuzluk olaylarına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da dahil olabileceğine inananların oranı ise yüzde 47.8 olurken, yüzde 34.4’ü ise inanmadığını söyledi. Bu konu ile ilgili fikir beyan etmeyenlerin oranı ise yüzde 17.8 oldu.

DENİZ FENERİ, AKP’YE YARAMADI

Deniz Feneri yolsuzlukları karşısında AKP hükümetinin konuya bakış açısı sonrasında ise hükümetin yolsuzlukların üzerine gittiğine ilişkin kanı da ortadan kalktı. Ankette, “Adalet ve Kalkınma Partisinin Yolsuzlukların üzerine gittiğine inanıyor musunuz?” sorusuna, ankete katılanların yüzde 64.9 gibi büyük bir kısmı “hayır inanmıyorum” yanıtını verdi. AKP’nin yolsuzlukların üzerine gittiğine inananların oranı ise yüzde 21.3’te kaldı.
BAŞBAKAN-DOĞAN MEDYA DÜELLOSU ERDOĞAN’A YARAMADI

Anketin önemli sonuçlarından biri de Aydın Doğan ve Başbakan Erdoğan arasındaki tartışma ile ilgili. Ankete göre halkın yüzde 25.7’si tartışmada Aydın Doğan’ı haklı olarak görürken, yüzde 23.9’u Başbakan Erdoğan’ı haklı görüyor. Her ikisini de haksız gören ise yüzde 40.3 gibi yüksek bir oran oldu.

AKP KENDİ ZENGİNİNİ YARATIYOR

Ankette, AKP’nin kendi zenginlerini yaratma çabası içinde olduğuna inananların oranı ise yüzde 57.5’i bulurken, inanmayanların oranı yüzde 24.8’de kaldı.

Anket ile toplumun iktidar partisinin yolsuzlukların üzerine gitmediğini, kendi zenginlerini yarattığını ve dolayısıyla kendi taraftarlarına imtiyazlar sağladığını düşündüğü açıkça ortaya çıktı. Başbakan’ın, sert söylemlerinin yolsuzluklarla ilgili haber yapacak diğer medya mensuplarını korkutacağını ve medyanın asli görevi olan siyaseti izleme işini yapamayacak hale gelmesine sebep olacağını düşünenlerin oranı da çok yükseldi.

TÜRKİYE’NİN GÜNDEMİ DENİZ FENERİ

Ankete göre, Türkiye’nin son dönemdeki en önemli olayı yüzde 29.9 ile Deniz Feneri yolsuzluğu olarak ortaya çıkarken, ikinci sırada ise yüzde 24.1 ile “medya-Başbakan tartışması” oldu. Bu iki olayı yüzde 9.3 ile Rus-Gürcü savaşı, yüzde 7.2 ile Cumhurbaşkanı Gül’ün Erivan gezisi, yüzde 6.9 ile de diğer yolsuzluk iddiaları takip etti.

ANKA

Reklamlar

Eylül 24, 2008 - Posted by | Akp, Gündem, tayyip erdoğan | , , ,

5 Yorum »

 1. Political Researcher Strateji Geliştirme Merkezi ha. Peki, bu araştırma enstitüsü gelip bana sordu mu AK Parti ve başbakanımızın durumunu? Toplam 4,500 küsüratında insana sorulmuş, bu sayıda insanla AK Parti’yi itham ediyorsunuz, artık sözde arraştırma şirketlerinden medet ummaya başladınız ya, yazık size ya. Siz gidin 70 milyon insanla tek tek görüşün, bakalım güven mi kaybetti yoksa arttırdı mı? Yerel seçimlerde yaklaştı, orda göreceksiniz sonucu. Hatta 3 yıl sonraki genel seçimlerde de.

  Yorum tarafından dengizik | Eylül 26, 2008 | Cevapla

 2. DengizLik- bak kardesm bu arasTırmaLAr nasıL yapıLıyo biLmiyosun sanırım üLkemiz 70 mLyn eweT ankeT yapanLarda bunu hesapLar Tek akıLLı sen değiLsin bnm oturduğm aparTmanda sağ da var soLda war dinsiz de war geLip seni buLmazLar heraLde beni de buLmadıLar ama arasTırma bence gayeT basarıLı 4.500 kişinin görüşü az değiL bi ankeT için Tabi bana göre..

  Yorum tarafından bLackLisT | Kasım 5, 2008 | Cevapla

 3. hiç unutmam iş yerinden bir abim yolda giderlen ülkenin durumu hakkında roportaj yapmak için durdurmuslar o gördüklerimi bildiklerimi söylecektim ama bana öyle söyleme böyle söyle deyip hükümeti karalayıcı şeyler söylettikleri aklıma geldi ve buda ona benzer bir araştırma adım gibi eminim…

  Yorum tarafından aGrasiwe | Kasım 11, 2008 | Cevapla

 4. yahu şu son zamanlardan sonra hala tutup akp güven arttırdı diyorsunuz ya yuh demekten başka birşey diyemiyorum.. Nerede yaşıyorsunuz kardeşim siz, marstamı??

  Yorum tarafından morinek | Kasım 11, 2008 | Cevapla

 5. akp nin hataları olabilir ama ortada bi ce he pe zihniyeti var onlarda vatan hainimi din duşmanımı bi turlu saflarını belli edemediler bizi kaostan baska hiçbiryere goturemediler iş baykallara kalsa bizi avrupanın kopegi yapacaklar vatıkana baglı onların dediginden çıkamayan bi ulke yapacaklar ya adamlar kendi hazır hak dinlerine bile muhalefetler onun bile emirlerini kendilerine gore ayarlamaya çalışıyolar bunların vatana ne faydası olur baykal once oglunu adam etsin kupeli mupeli erkekmi kızmı belli deil ondan sonra siyasetcılıge soyunsun

  Yorum tarafından isa | Şubat 17, 2009 | Cevapla


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: