Akp Gerçeği

Vatana İhanetin Belgeleri

İzmit’te tekbirli, bebekli türban yürüyüşü

Mazlum Der Kocaeli Şubesi’nin her hafta düzenleği ‘Başörtüsü’ne Özgürlük’ eylemlerinin 4. yıl dönümü sönük geçti. Kapatma Davası’yla meşgul olan AKP eyleme destek vermeyince katılım çok az oldu

Mazlum Der Kocaeli Şubesi’nin 3 yıldır her hafta düzenlediği ‘Başörtüsüne Özgürlük’ eyleminin 4. yılı dün İnsan Hakları Dayanışma Derneği ve Başörtüsü Platformu’nun da katılımıyla Kocaeli’de gerçekleşti.

İzmit Merkez Bankası önünde toplanan grubun yürüyüşü saat 11.30’da başladı ve yürüyüş Sabri Yalım Parkı’nda sona erdi. Ankara, Van, Bursa, Sakarya gibi şehirlerden gelen katılımcılara rağmen, başörtüsüne özgürlük eylemine katılanların sayısı 500 kadardı. Katılımcıların yarısının da erkeklerden oluşması dikkatlerden kaçmadı.


Geçen yılki eyleme 4 bin kişinin katıldığını söyleyen Mazlum Der Kocaeli Şubesi Başkanı Nigar Gümrükçüoğlu, “Meclis’ten üniversitelerdeki başörtüsü yasağına karşı çıkarılan kanun sonrası bu yılki eylemimize katılımın az olacağını tahmin ediyorduk. Ancak sonraki gelişmeler, özellikle AKP’ye yönelik kapatılma davasının açılmasından sonra tahminlerimiz katılımın geçen yıldan daha fazla olacağı yönündeydi. Ama AKP tabanında bir sessizlik hakim. Bu da katılım sayısını azalttı” dedi. Gümrükçüoğlu 157 haftadır başörtüsüne özgürlük için eylemlerini sürdürdüklerini söyledi: “Biz sadece üniversitelerdeki başörtüsü yasağının değil, kamu alanındaki yasakların da kalkmasını istiyoruz. Başörtünün yaşamın her alanında özgür olmasını savunuyoruz. AKP başörtüsüne özgürlük sözü vermediğini söyledi. Doğrudur, böyle bir söz vermedi. Sadece Bülent Arınç, ‘başörtüsü özgürlüğü namus borcumuzdur’ demişti. Üniversitelerde başlayan başörtüsü özgürlüğü bizlerin de ümitlenmesine neden oldu Ancak sonraki gelişmeler toplumda travma oluşturdu. Biz mücadelemizi herhangi bir partiye endeksli sürdürmüyoruz. AKP’nin hukuksuz uygulamalarını nasıl eleştirdiysek, AKP’nin kapatılmasına yönelik yapılan hukuksuz uygulamayı da eleştiriyoruz.”

HÜKÜM ALLAH’IN ELİNDE ZORUNA MI GİDİYOR?

Yarım saat gecikmeyle de olsa yürüyüş başladı. Kara çarşaflılar, beyaz kıyafetlere bürünmüş rengarenk türbanlıların ön saflarda yeraldığı kalabalık, önce beyaz güvercin uçurdu. Yanlarında bebeklerini de getirdikleri görülen, çocuklara da türban taktıran kalabalık daha sonra, ‘yürüyüş yolu’ olarak da bilinen eski Demiryolu Caddesi’nden sloganlarla yürüyüşe geçti. Dövizlerdeki sloganlar ise dikkat çekiciydi. İşte o dövizlerden birkaçı: ‘Zulme karşı omuz omuza’, ‘Danıştaysal yalan kamusal alan’, ‘İnanca saygı düşünceye özgürlük’, Direne direne kazanacağız’, ‘Çeteciler halka hesap verecek’, ‘Başörtüsüne uzanan eller kırılsın’, ‘Yargı darbelerine son’, Tek tipleşmeye dayatmaya hayır’, ‘Haklıyız güçlüyüz kazanacağız’, ‘Hüküm Allah’ın elinde zoruna mı gidiyor.'”

Hedeflenen kalabalığa ulaşamayan grup yürüyüş boyunca sloganlar attı. Yürüyüş, güvenlik önlemleri altında Büyükşehir Belediyesi binasının önündeki Sabri Yalım Parkı’nda son verdi. Burada bir konuşma yapan Mazlum Der Genel Başkanı Ömer Faruk Gergerlioğlu darbe planı yaptıklarını iddia ettiği Jandarma eski Genel Komutanı emekli orgeneral Şener Eruygur ve Deniz Kuvvetleri eski Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek’ten yargının hesap sormasını istedi.

CÜBBE KRİZİ YAŞANDI

‘Başörtüsüne Özgürlük’ eylemine katılanlar yürüyüşe geçmeden önce ‘avukat cübbesi’ kirizi yaşandı. Kocaeli Baro Başkanı Ersayın Işık, ‘Yargı darbelerine son’ pankartı taşıyanların avukat cübbesi giyerek suç işlediklerini söyledi. Işık, “Bu kişiler eğer avukat ise sorun yok. Ancak avukat olmayanların bu cübbeleri giyerek bu yürüyüşe katılması avukatların ve İzmit Barosu’nun da eyleminizi desteklediği anlamını gelir. Eğer bu kişiler cübbelerini çıkarmazsa suç duyurusunda bulunacağım” dedi. Kısa süre gerginlik yaşanırken, eylemciler cübbelerini çıkarmadılar.

Reklamlar

Nisan 20, 2008 - Posted by | Gündem, türkiye | , , , , ,

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: