Akp Gerçeği

Vatana İhanetin Belgeleri

Sahtekar, hırsız, açgözlü!!!

Sahtekar, hırsız, açgözlü!!!

Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu’nun partisinin eski grup toplantısında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik yaptığı sert eleştiriler nedeniyle Ankara 3. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin verdiği 10 bin YTL manevi tazminat kararını bozdu.

Başbakan Erdoğan, kişilik haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle Mumcu’nun 2006 yılında partisinin grup toplantısındaki sözleri nedeniyle avukatı aracılığıyla Ankara 3. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne dava açtı. Mumcu, dava açılmasına neden olan konuşmasında şunları söylemişti:
“Benim milletime söyleyeceğim şey şu: Biran önce hükümetten kurtulmamız gerekiyor. Çünkü bu hükümet kendisinden önce kurulan bozuk düzenin bir parçası oldu. Bozuk düzenin bekçisi oldu. Onlar, diğer imtiyazlı kesimler lehine hizmet ederken biraz kendilerine, kendi çevrelerine ve kendi siyasi hesaplarına avanta çıkarmanın peşindeydiler dört sene boyunca. Bunu da bir güzel yaptılar. Onlar bunu yaparken çok net söylüyorum; çalar çırparken biz feryat ettiğimiz zaman, bu memleketin bir çok insanı vatandaşımız kardeşimiz diyor ki; bunlar muhafazakarlardır. Ben diyorum ki bunlar muhafazakar falan değil sahtekar. Muhafazakarlık soylu işi. 57 trilyon lirayı arkadaşlara usulü ile hani kılıfını hazırlayarak vermenin yolunu meslek edindirme kursları bulmuşlar. Yalan! Gözlerinin içine baka baka konuşuyorum… Aldığınız, götürdüğünüz, çaldığınız ne varsa sizin olsun, milletin mukeddasatına dokunmayın…”
Başbakan Erdoğan’ın avukatı, Mumcu’nun yaptığı konuşma ile Başbakan Erdoğan’ı, ‘sahtekar olmakla, kendi çevresine avanta vermekle, hırsızlık yapmakla, çalıp çırpmakla ve açgözlülükle’ suçladığını iddia edip manevi tazminat talebiyle dava açtı. Mahkeme, Mumcu’yu, Başbakan Erdoğan’ın kişilik haklarına saldırdığı gerekçesiyle 10 bin YTL manevi tazminat ödemeye mahkum etti.

-YARGITAY, MUMCU’NUN SÖZLERİNİ ‘SERT ELEŞTİRİ’ OLARAK YORUMLADI-

Davanın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, mahkemenin kararını bozarak davanın reddedilmesi gerektiğine oybirliğiyle karar verdi. Kararda şöyle denildi:
“Davalı Erkan Mumcu, muhalefet partilerinden biri olan Anavatan Partisi Genel Başkanı olarak grup toplantısında ülke ekonomisi ve siyasi gündem ile ilgili değerlendirmeler yapmış ve dava konusu ifadelerde bulunmuştur. Tarafların kimlikleri ve siyasi yapıları dikkate alındığında parti grup toplantısında yapılmış olması gözetildiğinde siyasi nitelikli sert bir eleştiri olduğu, hukuka aykırılık unsuru taşımadığı sonucuna varılmalıdır. Davanın tümden reddi gerekirken kısmen kabulüne karar verilmiş olması bozmayı gerektirmiştir.”
Vatan

Reklamlar

Nisan 18, 2008 - Posted by | Gündem, tayyip erdoğan | , , ,

1 Yorum »

  1. Hırsıza hırsız demek dolandırıcıya dolandırıcı demek nasıl gerçek ise hakimde gerçeği görmüş olmalı hakimi tebrik etmek gerek zor bir karar olsada doğru olanı yapmış

    Teşekkürler

    Yorum tarafından bülent | Ekim 26, 2008 | Cevapla


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: