Akp Gerçeği

Vatana İhanetin Belgeleri

Dersimiz Bölme

Akp Bölme

….

Bölmenin anası etniktir: Türkler/ Kürtler/ Çerkesler/ Gürcüler/Arnavutlar/ Araplar/Yahudiler/Ermeniler/ Rumlar/ Lazlar vb.
Bu etnik toplulukları da kendi içinde bölmek olanaklı. Örneğin Çerkesleri İnguşlar, Çeçenler, Abazlar v.s. diye bölebilirsiniz.
Ancak maksat Türkleri bölmekse, kökenlerine başvurulabilir:
Türkmenler / Özbekler / Kazaklar / Kırgızlar vb.
Bu belki biraz zor olabilir. Öyleyse şuna ne denilir?

Göçmenler / Yerliler
Göçmenleri kendi içinde bölebilirsiniz: Yugoslav göçmenleri / Makedonya göçmenleri / Bulgaristan göçmenleri / Trakya göçmenleri v.b.
Yerlileri bir başka şekilde bölebilirsiniz. Karadenizliler / Egeliler / Doğulular / Batılılar / Karamanlılar v.b.
Bu bölme işinin ayrıntıları için Anadolu Beylikleri’ni gösteren bir ilkokul tarih kitabını açıp haritalara bakabilirsiniz.

Kaptırmış gidiyordu. Araya girdim: “Bitti mi?
Bu kadar bölme yetmez. Öbekler bir ortak çıkar uğruna yan yana gelebilirler ve bölme işi toplamaya dönebilir. O nedenle, bölme işini ufalama eylemiyle ve kolayca kışkırtılabilen duygularla örülmüş kine dönüştürebilirsiniz. Yapılması gereken kutsallıkla oynamaktır: Önce ikiye bölmeli: İnananlar/ İnanmayanlar.
İşte burada aklım karıştı, sözünü kestim: “Neden Müslümanlar- Hıristiyanlar değil de, inananlar / inanmayanlar olarak bölünecek?
Müslüman/Hıristiyan olarak bölünürse; bir tarafı, yani Müslümanları birlik olmaya itelersiniz. Bu durumda etnik bölme numarası zarar görür. Artık inananların içine Ortodokslar, Museviler, Katolikler, Protestanlar, Süryaniler, Müslümanların sünnisi, Alevisi, Caferisi v.s. girecek.
İnanmayanlar kim? Komunistler mi?
O eskidendi. Yönetim düzeninde, din esas olarak alınmadığından laiklik birleştirici oluyor. Şimdi “inanmayan” demek; laikliği savunan, din esaslarının yönetimde etkisini istemeyen demek oluyor.
Yani laiklik taraftarı olanlar inanmayanlar mıdır?
Aynen böyle. Kilise, cami, dergah egemenliği isteyenlerle istemeyenler meselesi.. Bölmeyi sürdürüyoruz. İnananlardan Müslümanları ufalayabiliriz: Kürt Sünniler/ Şafi Sünniler/ Kürt Aleviler/ Türk Aleviler/ Hanefi Türkler/ Caferi Türkler/ Rufailer.. vs
Şimdi de mezhepleri alt öbeklere, tarikatlara bölebilirsin:
Nakşiler/ Süleymancılar/ Nurcular/ İlimciler/ Menzilciler/ Kadiriler/ Nizam-ı Alemciler vb.
Böl bölebildiğin kadar… Bunlara bir de sınıfsal bölmeler eklendiğinde değme bilgisayar programı Anadolu insanını bir araya getiremez! Hele bir de işe partizanlık karıştırdın mı deme gitsin!

Coğrafi olarak bölemedikten sonra mozaik gazetede kalır!
Doğru söylersin. Ancak; harita üstünde Sevr- Mevr yok artık! Güçlendirilmiş yerel yönetimler var! Merkezi devlet yok! Sivil toplum örgütleri, vakıflar, şeyhler, dedeler, seyyidler, çelebiler, babalar, emirler, falcılar, büyücüler, üfürükçüler, nüshacılar, ağabeyler, bacılar… var.
Yurttaşlık bitti! Mensupluk var! İşini gördürmek için mensup olacaksın! Daha da eşit olmak için mensup olmak yetmez, meczup olacaksın!

Bu işlerin mümkünü yok!
Olmaz olur mu? Yarısından fazlası oldu bile! Size önce “Kimliğiniz nedir? Batı mı, Doğu mu?” diye sorduk!
Sonra siz “Acaba bizim kimliğimiz nedir?” diye kendi kendinize sormaya başladınız!”

Vay canına on beş yirmi yıl evvel böyle başlamıştık!
Böyle başladık ve 80 yıldır sizi bir arada ne varsa yıkıyoruz. “insan hakları” diyerek, “Demokrasi, din ve inanç özgürlüğü” diyerek, “sivil toplum” diyerek, “resmi tarih” diyerek, “ezen ulus- ezilen ulus” diyerek; kutsal devlet adına çeteleştirerek, ülkenizin topraklarını beyaz zehir ticaretine yol ederek, babalarla yöneticileri yan yana fotoğrafa sokarak, mafyanıza sağla solu birleştirterek, devlet yönetimini milletine yabancılaştırarak, yurtta sulhunüzü bozarak komşularınızla aranızı açıp cihanda sulhunüzü silerek…
Yuvarlak masa, vakıf, burs, ziyaret, ticaret, konferans… Amerika severlerinize Amerikan Enstitüleri, Alman severlerinize Kondrad, Ebert vakıfları, dinseverlerinize Hıristiyan diyalogçuları, Nur uzmanları, solcularınıza insan hakçıları, sağcılarınıza inanç hürriyetçileri yolladık.
Kafanız karıştı, aklınız şaştı…
Üstelik aşağılık kompleksine kapılmayınız diye Amerika’da eğitilmiş Uzakdoğuluları, Yahudileri, Afrikalıları yollamaya çaba gösterdik.

Ya, “Milli devlet, Güçlü iktidar? Ulusal birlik? Mukaddesat?” diyenler?!
Milliyet bitti, yaşasın küresel dünya! Yaşasın tek dünya, tek devlet, tek din!… Yok bağımsız- başına buyruk yönetimler! Yaşasın Ronald, George, Billy, Hillariy, Little Targıt, Hodja!…
Coştukça coştu, işaret parmağını gözüme sokarcasına uzatarak bağırmaya başladı. Türkçeyi unutmuştu… “Adaptasyon, entegrasyon-Prezidıntt… Suvpır Steyt, frend Yurop… İnşaa Allah, Teksas, Yu Key, Pop, Bişop, Hodja… Effendiy, Rabbiy, Oya, Merve, Gül, Tayyib, Barzan, Talaban!…

Müdafaa-i Hukuk Dergisi 30 Temmuz 2000’den alınmıştır ………….

Bu yazı yarım aktarılmıştır..Gerisine gazeteler ve televizyon aracılığıyla ulaşabilesiniz diye..Dersimiz bölme idi,şimdi hayatımıza yansıyan sağlamalarınızı bulmanız dileğiyle!

Reklamlar

Mayıs 31, 2007 - Posted by | Akp | , ,

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: